Laser diodowy do depilacji — jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Depilacja laserowa zdecydowanie zalicza się do najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu kosmetycznego. Sam zabieg jest o tyle popularny, że w wielu miastach możemy spotkać dedykowane gabinety kosmetyczne, które w swojej ofercie mają tylko depilację laserową. Śmiało więc można stwierdzić, że laser diodowy do depilacji to dobry wybór, który w porównaniu z innymi urządzeniami zapewnia stały przychód ze względu na konieczność wykonania serii zabiegów oraz tzw. zabiegu przypominającego. Jeśli chcesz wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru tego typu urządzenia, sprawdź koniecznie ten wpis.

Laser diodowy do depilacji – 755 nm, 808 nm, 940 nm czy 1064 nm?

Laser diodowy do wykonywania zabiegów depilacji jest urządzeniem, które najczęściej generuje impuls o długości 808 nm. To właśnie taka długość impulsu koncentruje odpowiednią ilość energii w mieszku włosowym, który pod wpływem wyższej temperatury ulega uszkodzeniu. Lasery o długości 808 nm czy 810 nm to prekursorzy depilacji laserowej, której początki sięgają zeszłego dziesięciolecia. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tego typu zabiegami, producenci profesjonalnego sprzętu kosmetycznego udoskonalają technologię przez wprowadzanie rozszerzonych wersji urządzenia bazowego. Główne zmiany w tego typu urządzeniach dotyczą zarówno wielkości samego obszaru głowicy, mocy urządzenia, systemu chłodzenia, jak i długości fali. Te cztery elementy wpływają na nie tylko na skuteczność samych zabiegów w przypadku zastosowania różnych fototypów skóry, ale również komfort i stabilność pracy z uwagi na niezwykle duże obciążenie przez pracę w dedykowanych gabinetach depilacji laserowej.

Laser diodowy do depilacji — wielkość obszaru zabiegowego

Decydując się na zakup lasera diodowego do depilacji, jako jeden z czynników determinujących wybór sprzętu powinien być obszar zabiegowy, jakim dysponuje głowica urządzenia. Tanie lasery do depilacji dysponują obecnie obszarem zabiegowym o wymiarach 8 × 10 mm czy 12 × 12 mm, co daje nam okolice jednego centymetra kwadratowego, jaki może być obsłużony podczas jednego impulsu. W przypadku wykonywania zabiegów depilacji pachy czy wąsika taka wielkość głowicy może być dobra i nie powodować większych komplikacji. Jednak gdy będziemy musieli wykonać zabieg depilacji pleców czy nóg, może okazać się, że czas wykonywania usługi ulegnie znacznemu wydłużeniu, a dokładność i skuteczność pogorszeniu. Przykładanie głowicy z małym obszarem roboczym, dokładnie obok miejsca, w którym został wykonany poprzedni impuls, jest niemożliwe. Tu w przypadku głowicy o szerokości 10 mm, możemy pomylić się o 2-3 mm, co przekłada się na spadek dokładności o 20-30%. Dlatego profesjonalne lasery diodowe do depilacji dysponują polem zabiegowym o wymiarach przynajmniej 2 centymetrów kwadratowych lub dedykowanymi nasadkami, które są dostosowane do różnych partii ciała.

Laser diodowy do depilacji — moc urządzenia i system chłodzenia

Moc laserów diodowy jest mierzona w dżulach na jeden centymetr kwadratowy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że moc oferowana przez urządzenie nie zawsze odpowiada faktycznej skuteczności. Dlatego też warto porównać konkretne urządzenia przez wykonanie impulsu testowego o tych samych parametrach dotyczących mocy i czasu trwania na jednej kartce czarnego papieru. Z pozoru prosty sposób może nam pokazać faktyczną moc impulsu, jaki jest emitowany przez głowicę zabiegową lasera do depilacji. Decydując się na zakup urządzenia, które będzie w ciągłym użytku przez dłuższy czas, lepszym wyborem jest laser z większym zapasem mocy, który pozwoli nam na bezawaryjną pracę przez długi czas.
Mając do dyspozycji emitery o mocy 80 i 200 dżuli, w obu przypadkach będziemy korzystać dokładnie z tego samego zakresu mocy, z tą różnicą, że w przypadku słabszego urządzenia będzie to zakres 60-70% jego mocy maksymalnej, a w analogicznym przypadku i droższym laserze, będzie to około 25-30%. Tak niskie obciążenie emiterów to przede wszystkim dłuższa żywotność i zachowanie stabilnych parametrów pracy. Wraz z dużą mocą zachodzi konieczność zastosowania wydajnego systemu chłodzenia, który jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na komfort pracy, ale jej ciągłość.
Lasery diodowe do depilacji generują dużą ilość energii cieplnej, która w przypadku wykonywania zabiegów przez cały dzień może doprowadzić do przegrzania się urządzenia, co finalnie może skutkować unieruchomieniem jego pracy do momentu obniżenia temperatury. Decydując się na profesjonalny laser diodowy o dużej mocy, możemy być pewni wydajnego systemu chłodzenia, który poradzi sobie nawet w gorące letnie dni podczas wielu godzin eksploatacji.

Laser diodowy — jedno, trzy, czy czterowiązkowy?

Pierwsze lasery diodowe do depilacji były wyposażone w jedną wiązkę o długości 808 nm lub 810 nn. To właśnie ta długość wiązki znakomicie radzi sobie z głęboko osadzonymi włosami o ciemnej barwie. Wraz z rozwojem technologii, możliwe było zastosowanie dodatkowych wiązek w jednej głowicy o długości 755 nm, 940 nm i 1064 nm. Długość fali 755 nm to zwiększona skuteczność usuwania płytko osadzonych włosów, które są jasne i cienkie. Wiązka o długości 940 nm jest dedykowana dla osób z czwartym fototypem skóry, które mają płytko osadzone włosy. Natomiast 1064 nm jest odpowiednia dla ciemnych i płytko osadzonych włosów.

Zastosowanie czterech wiązek w jednej głowicy zabiegowej pozwala nam skuteczniej usuwać niechciane owłosienie w przypadku różnych fototypów skóry, grubości i pigmentu włosa.

Lasery diodowe do depilacji — jaki wybrać?

Decydując się na gabinet depilacji, warto wybrać niezawodny sprzęt z najwyższej półki, który zapewni na przede wszystkim stabilność, wygodę i szybkość pracy. W przypadku zakupu urządzenia do salonu kosmetycznego, gdzie wykonujemy inne zabiegi, możemy wybrać urządzenie ze średniej półki cenowej, które nas nie zawiedzie i pozwoli przeprowadzać skuteczne zabiegi depilacji.